Section Menu

Staff List

Foundation Leadership
Mr Mark Semmence, MA, MBA, PGCE

Head Master and Principal of the Foundation (Economics)

hmsec@mountkelly.com
   
Mr Adam Reid, BA, PGCE

Principal Deputy Head, (History)

reida@mountkelly.com

Mr  James Dixon, MA, PGCE

Deputy Head Academic, (History)

dixonj@mountkelly.com
Mr Drew Bott, BA, PGCE

Deputy Head Pastoral, (Subject Lead History)

bottd@mountkelly.com

Mr Adam Sandford, BSc, PGCE

Director of Teaching and Learning, (Head of Science Faculty)

sandforda@mountkelly.com

 
Mr Dominic Floyd, BA, PGCE

Head of Prep

prepadmin@mountkelly.com
Mr Alan Johnson BA.Ed, FRGS

Prep Deputy Head Academic, (English)

johnsona@mountkelly.com
Mr Patrick Savage, BA

Prep Deputy Head Pastoral and Co-Curricular, (French)

savagep@mountkelly.com

Mr Matty Thavenot, BSc

Prep Deputy Head Boarding and Head of Science

thavenotm@mountkelly.com

Miss Michelle Pole, B.Ed.

Head of Pre-Prep, (Year 2)

polem@mountkelly.com

Mrs Katie MacEacharn, B.Ed.

Head of Early Years 

maceacharnk@mountkelly.com

 
Mr  Steven Webber, MA FCMA, FCIS

Bursar and Clerk to the Governors

webbers@mountkelly.com

Mr Richard Smith

Commercial Director 

smithr@mountkelly.com

Mrs  Vanessa Bowles, MSc

Director of Admissions and Marketing

bowlesv@mountkelly.com

   
Mr  Julian Jensen, BMus ARAM, PGCE

Director of Music

​jensenj@mountkelly.com

Mr Gareth James, BSc, PGCE

Director of Sport

jamesg​@mountkelly.com

Mrs Maria Rogers, BA, MA

Director of Learning Support

rogersm@mountkelly.com
College Academic Staff
Miss Fran Adams, BSc, PGCE Marwood Housemistess (Mathematics)
Rev Richard Bache, BA, PGCE Chaplain
Mrs Sarah Baldock, BSc, PGCE School House Housemistress (Chemistry)
Mr Drew Bott, BA PGCE Deputy Head Pastoral, (Subject Lead History)
Mrs Louise Bott, BA, PGCE Head of Languages Faculty (French and German
Mrs Trudie Bratt, BA, MA, PGCE  English and New Staff Induction Co-ordinator
Mrs Mary Bridger, BA, PGCE English
Mrs Julia Brown, IOL, PGDip, PGCE Subject Lead Spanish
Mr Adrian Budd, BA, ACCA Business and Economics
Miss Rebecca Callard, BSc, PGCE Head of Guidance (Geography, PE)
Ms Maddy Carr, BA, MA French
Dr Steven Chalk, BSc, PGCE, PhD Physics
Mr Paul Clark, BSc, PGCE Head of Mathematics Faculty
Mrs Debbie Collard, B.Ed. Design Technology
Mr Gary Collard, B.Ed. Subject Lead Design Technology
Mr Abayomi Dejonwo BSc, PGCE Biology
Mr James Dixon, MA, PGCE Deputy Head Academic, (History)
Mr Benjamin Donnelly, BSc, PGCE Subject lead Biology
Mr Jim Earl, BSc, PGCE Mathematics
Mr  Luke Francis, BA FRGS Head of Faculty Humanities, Director of Activities
Mr Simon Glossop, BA, PGCE Art (Photography)
Mrs Elizabeth Harris, BA, PGCE English, Drama
Mrs Annette Holwill, BA, CELTA, PGCE Art, (Photography)
Mr Gareth James, BSc, PGCE Director of Sport
Mr  Julian Jensen, BMus ARAM, PGCE Director of Music
Mrs Katherine Kelly, BSc, PGCE PE and Mathematics
Mrs Julie Love, B.Ed. Mathematics
Mrs Vanessa McCarty, BA, ALAM Speech and Drama
Miss Mariko North, BA, MA Head of Keyboard
Mr  Duncan Page, MA, PGCE Newton Housemaster, (History)
Mr Henry Pearson, MSci, PGCE Chemistry
Miss Rosalyn Plumptre, BA, LTCL, PGCE Subject Lead English as an Additional Language
Mr Christopher Prettejohn, BSc, PGCE Geography, ICT
Mr  Adam Reid, BA, PGCE Principal Deputy Head, (History)
Mr James Reyburn, BSc, PGCE Head of Academic PE, Head of Rugby
Mrs Susan Roberts-Key, BSc Mathematics 
Mrs Maria Rogers, BA, MA Director of Learning Support, SEN-co
Mr Adam Sandford, BSc, PGCE Director of Teaching and Learning, (Head of Science Faculty)
Mr Mark Semmence, MA, MBA, PGCE Head Master and Principal of the Foundation, (Economics)
Rev. Michael Sneary, BA Classics
Miss Gemma Spooner, BA, PGCE Head of Creative Arts and Technology Faculty 
Mr Richard Stanyer, BSc B.Ed Courtenay Housemaster, (Subject lead ICT and Psychology)
Mr Dale Sutcliffe, BA, PGCE Subject Lead RS, Chapel Warden
Mr  Mark Tailyour, B.Ed Physics
Miss Mary Telford, MA, PGCE Head of English Faculty
Mrs Carolyn Tossell, BA, PGCE Spanish, English as an Additional Language
Mr James Vassay     English as an Additional Language
Mrs Debbie Wyllie-Sayed, BA, MA, PGCE English as an Additional Language
Learning Support Assistants - College
Mrs Susan Brassil, BSc Learning Support Assistant
Mrs Helen McShane Learning Support Assistant
Prep Academic Staff
Miss Laura Armstrong, BA, PGCE Year 3
Mr David Briggs, BAEd. Year 4
Mrs Esse Buckett, BSc, PGCE Head of Humanities Faculty, Year 3
Mrs Sue Buckley, B.Ed. PG Cert. Mathematics
Mr Steve Buckley, BSc, PGCE  Science
Mrs Sally Butcher, BA, PGCE English and Latin
Mrs Amanda Edwards, BSc, PGCE  Head of PE and Girls' Games
Mr Dominic Floyd, BA, PGCE Head of Prep
Mrs Maria Floyd English as an Additional Language
Mr Tom Honey, BSc PE and Head of Boys’ Games
Mr Alan Johnson BA.Ed, FRGS Prep Deputy Head Academic, English
Mrs Jane Johnson Bsc, PGCE Year 4
Mr Andrew Lamb, B.Ed Prep House Parent, Geography
Mrs Becky Lamb, BA, PGCE Prep House Parent, (Subject Lead History)
Mrs Tamsen Leslie, BA, PGCE Year 3
Mrs Katie MacEacharn, B.Ed Head of Early Years 
Mr Earl Newton, B.Ed Head Creative Arts and Technology
Mr Glenn Pickup Head of Mathematics
Miss Michelle Pole, B.Ed Head of Pre-Prep, Year 2
Mrs Claire Prettejohn, M.Ed, PGCE Asssistant Director of Learning Support
Mr Patrick Savage, BA Prep Deputy Head Pastoral and Co-Curricular, (French)
Mrs Alison Sharland, B.Ed Year 1
Mr Matty Thavenot, BSc Prep Deputy Head Boarding and Head of Science 
Miss Joanna Tribe, BA, PGCE Subject Lead of Art
Mrs Liz Twyman, B.Mus. LTCL, PGCE Assistant Director of Music
Mrs Caroline Wilson, BA, PGCE English, French and Spanish
Prep Teaching Assistants
Mrs Karen Ball Teaching Assistant
Mrs Juliette Brereton Teaching Assistant 
Miss Hettie Burrows Graduate Teaching Assistant 
Miss Victoria Calvert Nursery Manager
Miss Ella Etteridge Graduate Teaching Assistant 
Mr Kieran Forbes Teaching Assistant
Mrs Sophie Haiselden-Willis Teaching Assistant
Mrs Donna Hone Foundation Stage Practitioner
Miss Kerry Horwood Teaching Assistant 
Mr Robert Lowe Graduate Teaching Assistant 
Mrs Kerry Murdoch  Teaching Assistant 
Miss Caley Rampton Early Years Practitioner
Mrs Karen Tawn Teaching Assistant 
Mrs Trudy Webber After School Club 
Visiting Music Teachers
Mrs Susanna Campbell Cello
Mrs Ruth Cornish Piano
Mr James Davies Electric Guitar
Mr Dan Hillman Saxophone and Clarinet
Mr Chris Howarth, BA, PGCE Organ
Mr Martin Jenkins Jazz
Mr Peter Jones Brass
Mrs Emma Jose Flute & Recorder
Mrs Mary Mazur-Park, BMus, LTCL Piano and Organ
Mr Andy Miller, LRSM, LGSM, CTABRSM Drums
Mrs Bianca Phillips, BMus, PGCE Singing
Mr David Shead Trumpet
Mrs Maggie Willmott, BA, PGCE Violin
Housemasters / Housemistresses
Miss Fran Adams, BSc, PGCE Marwood Housemistress
Mrs Sarah Baldock, BSc, PGCE School House Housemistress
Mr Gareth James BSc, PGCE Conway Day House Housemaster
Mr Andrew Lamb, B.Ed. Prep Housemaster
Mrs Becky Lamb, BA, PGCE Prep Housemistress
Mr Duncan Page, MA, PGCE Newton Housemaster
Mr Richard Stanyer, BSc B.Ed.

Courtenay Housemaster

Matrons & Healthcare
Mrs Hannah Adams, BSc, RGN School Nurse
Mrs Beverley Basson Marwood House Matron
Mrs Emma Birchell, BA Prep Head Matron
Miss Catherine Butler Assistant Matron
Mrs Karen Kneebone, BEd, BSc, MBACP, MBPsS   Counsellor
Mr Laurence Lemee-Stokes, BSc, MBACP Counsellor
Mrs Sharon Masters School House Matron
Mrs Tina Sherrell Courtenay House Matron
Mrs Christine Tyrrell Newton House Matron
Miss Stephanie Witherall Deputy Matron
Mount Kelly Swimming
Mr Robin Brew, MSc Director of Swimming
Miss Emma Collings-Barnes, BSc Head of Swimming Year 9 to 13
Mr Gregory King, B.Ed. Performance swimming coach 
Mr Josh Norrie Assistant Performance swimming coach 
Foundation Support Staff
Mrs Gaynor Bersey Administrator (College)
Mrs Denise Bluett Finance Administrator
Mr Nicholas Bottrell, RLC, GCGI School Staff Instructor, Transport Officer
Mrs Vanesssa Bowles, MSc Director of Admissions and Marketing
Dr Jane Bradshaw, BSc, Ph.D. College Receptionist
Mr John Brimacombe Site Supervisor (Prep)
Mrs Deborah Buckley, BA, PgDip Marketing Manager  
Mr Stephen Bull College Science Technician
Mrs  Karen Channon Netball Coach 
Mrs Julie Gent Fees Officer
Mrs Nicky Golder Assistant Clerk to Governors/Exec Assist to Head Master
Mrs Antonia Gould Admissions Manager
Mr David Gray, BSc Examinations Officer, Academic iSAMS Administrator
Mr John Grima Executive Head Chef
Mrs Sarah Hall Purchase Ledger
Mr Patrick Harland Library Manager and Support for Learning Coordinator
Miss  Nicola Harvey, MCIPD HR Manager
Mrs Sarah Jordan Marketing Assistant - News
Miss Samantha Lanchbery, BA Art Technician 
Mr Peter Littlewood, NEBOSH Health and Safety Officer
Mr Steve Howells Site Supervisor (College)
Mrs Susan Malone Admissions Manager
Mrs Helen Marshall Housekeeping Manager
Miss Laura Newton Prep Receptionist
Mrs Tina Paine, MAAT Finance Manager
Mrs Larraine Phillip Prep Science Technician 
Mrs Fran Reid, BA Development Manager
Mrs Julie Soper Catering Manager
Mr Mathew Stevens Head Groundsman
Mrs Mary Tanner, BA Prep Administrator
Mrs Pat Tear Development Assistant
Mrs Birgit Utech, BA College Receptionist 
Mr Stephen Webber, MA, FCMA, FCIS Bursar & Clerk to the Governors
Mr Andrew Westlake Design Technician 
Mount Kelly Enterprises
Mrs Rachel Driver PA/Office Manager
Mrs Jenni Henry Swimming Pool Administrator
Mrs Cassandra McDowall School Shop Manager
Mr Richard Smith Commercial Director
Mr Andrew Williams Commercial Pool Manager
Miss Liz Vernon Community Swimming & Infrastructure Manager