Staff Directory

Foundation Leadership

Mr Guy Ayling, MA

Mr Guy Ayling, MA

Head Master and Principal of the Foundation
MA
Mr Adam Reid

Mr Adam Reid

Principal Deputy Head, (History)
BA, PGCE
Mr James Dixon

Mr James Dixon

Deputy Head Academic, (History)
MA, PGCE
Mr Drew Bott

Mr Drew Bott

Deputy Head Pastoral, Designated Safeguarding Lead, (Subject Lead History)
BA, PGCE
Mrs Maria Rogers

Mrs Maria Rogers

Assistant Head - Personalised Learning and Staff
BA, MA, GTP, PGCert
Mr Adam Sandford

Mr Adam Sandford

Assistant Head - Digital Learning, Data & Assessment, (Physics)
BSc, PGCE
Mr Dominic Floyd, BA, PGCE

Mr Dominic Floyd, BA, PGCE

Head of Prep
BA, PGCE
Mr Alan Johnson

Mr Alan Johnson

Prep Deputy Head Academic, (English)
BA.Ed, FRGS, MCCT
Mr Patrick Savage

Mr Patrick Savage

Prep Deputy Head Pastoral and Co-Curricular, (French)
BA
Mr Matty Thavenot

Mr Matty Thavenot

Prep Deputy Head Boarding and Prep Head of Science
BSc
Miss Michelle Pole

Miss Michelle Pole

Head of Pre-Prep and EYFS, (Year 2)
B.Ed.
Mrs Claire Prettejohn

Mrs Claire Prettejohn

Prep Assistant Head - Personalised Learning and Staff, Head of Middle Prep
M.Ed, PGCE
Mr Steven Webber

Mr Steven Webber

Bursar and Clerk to the Governors
MA FCMA, FCIS
Mrs Vanessa Bowles

Mrs Vanessa Bowles

Director of Admissions and Marketing
MSc
Miss Nicola Harvery

Miss Nicola Harvery

HR Manager
MCIPD
Mrs Emma Collings-Barnes

Mrs Emma Collings-Barnes

Director of Swimming
BSc
Mr Julian Jensen

Mr Julian Jensen

Director of Music
BMus ARAM, PGCE
Mr Bobby Skelton

Mr Bobby Skelton

Director of Sport, Newton Housemaster
BSc, PGCE

College Academic Staff

Mrs Fran Adams

Marwood Housemistress (Mathematics)
BSc, PGCE

Mr Guy Ayling, MA

Head Master and Principal of the Foundation
MA

Reverend Richard Bache

Chaplain
BA, PGCE

Mrs Sarah Baldock

School House Housemistress (Head of Science Faculty)
BSc, PGCE

Ms Bernadette Bishop-Perrin

Head of Keyboards
BMus, PGCE

Mr Drew Bott

Deputy Head Pastoral, Designated Safeguarding Lead, (Subject Lead History)
BA, PGCE

Mrs Louise Bott

Head of Languages Faculty (French)
BA, PGCE

Mrs Trudie Bratt

English and New Staff Induction Co-ordinator
BA, MA, PGCE

Sra Julia Brown

Subject Lead Spanish
IOL, PGDip, PGCE

Mr Adrian Budd

Subject Lead Business and Economics
BA, ACCA

Miss Rebecca Callard

Head of Guidance (PE)
BSc, PGCE

Ms Maddy Carr

French, Subject Lead PSHEE
BA, MA

Mr Paul Clark

Head of Mathematics Faculty
BSc, PGCE

Mrs Debbie Collard

Design Technology
B.Ed.

Mr Gary Collard

Subject Lead Design Technology
B.Ed.

Mr Abayomi Dejonwo

Biology
BSc, PGCE

Mr James Dixon

Deputy Head Academic, (History)
MA, PGCE

Mr Benjamin Donnelly

Subject Lead Biology
BSc, PGCE

Mr Jim Earl

Mathematics
BSc, PGCE

Mr Alexandra Earley

Mathematics
BSc, PGCE

Mr Luke Francis

Head of Humanities Faculty
BA FRGS

Mr Simon Glossop

Art, Photography
BA, PGCE

Mrs Lizzy Harris

English, Drama
BA, PGCE

Mr Benedict Haydn-Davies

Subject Lead Philosophy, Religion and Ethics
BA MEd, PGCE

Mrs Netty Holwill

Subject Lead Art, Photography
BA, CELTA, PGCE

Mr Tom Honey

Conway Housemaster, PE, Head of Hockey
BSc

Mrs Roamy Horton

Mathematics
BSc, PGCE

Mr Julian Jensen

Director of Music
BMus ARAM, PGCE

Mrs Katherine Kelly

PE
BSc, PGCE

Mr Sam Larkham

Physics
BSc, MA, PGCE

Mrs Vanessa McCarty

Public Speaking, LAMDA
BA, ALAM

Mr Chris Morrell

English
BA, PGCE

Mr Henry Pearson

Chemistry, CCF Contingent Commander
MSci, PGCE

Mr Christopher Prettejohn

Geography, Business Studies & Examinations Officer
BSc, PGCE

Mr Adam Reid

Principal Deputy Head, (History)
BA, PGCE

Mr James Reyburn

Head of Academic PE Faculty, Head of Rugby
BSc, PGCE

Mrs Susan Roberts-Key

Mathematics
BSc

Mrs Maria Rogers

Assistant Head - Personalised Learning and Staff
BA, MA, GTP, PGCert

Mr Adam Sandford

Assistant Head - Digital Learning, Data & Assessment, (Physics)
BSc, PGCE

Mr Bobby Skelton

Director of Sport, Newton Housemaster
BSc, PGCE

Rev. Michael Sneary

Classics
BA, PGCE

Mr Richard Stayner

Courtenay Housemaster, (Subject Lead Computing and Psychology)
BSc, B.Ed

Miss Mary Telford

Head of English Faculty
MA, PGCE

Mrs Carolyn Tossell

Spanish, English as an Additional Language
BA, PGCE

Mr James Vassay

English as an Additional Language
MA, PGCE

Mrs Debbie Wyllie-Sayed

English as an Additional Language
BA, MA, PGCE

Learning Support Assistants - College

Mrs Susan Brassil

Learning Support Assistant
BSc

Mr Brendan Kwok

Graduate Teaching Assistant

Mrs Helen McShane

Learning Support Assistant

Prep Academic Staff

Miss Laura Armstrong

KS1/KS2
BA, PGCE

Mr Nick Benwell

Prep Housemaster, Assistant Director of Sport
BSc

Mr David Briggs

KS2
BA.Ed

Mrs Esse Buckett

Year 3
BSc, PGCE

Mr Steve Buckley

Science
BSc, PGCE

Mr Piers Davidson

Head of Mathematics, Head of Upper Prep
BA, PGCE

Mrs Amanda Edwards

PE, Games
BSc, PGCE

Mrs Maria Floyd

English as an Additional Language

Mr Dominic Floyd, BA, PGCE

Head of Prep
BA, PGCE

Mr Alan Johnson

Prep Deputy Head Academic, (English)
BA.Ed, FRGS, MCCT

Mrs Jane Johnson

Year 4, Head of Lower Prep
BSc, PGCE

Mr Andrew Lamb

History
B.Ed

Mrs Katie MacEacharn

Reception, Early Years Co-ordinator
B.Ed

Mr Earl Newton

Head Creative Arts and Technology
B.Ed

Miss Michelle Pole

Head of Pre-Prep and EYFS, (Year 2)
B.Ed.

Mrs Claire Prettejohn

Prep Assistant Head - Personalised Learning and Staff, Head of Middle Prep
M.Ed, PGCE

Mr Duncan Reavill

Mathematics
BSc, PGCE

Mr Patrick Savage

Prep Deputy Head Pastoral and Co-Curricular, (French)
BA

Mr Matty Thavenot

Prep Deputy Head Boarding and Prep Head of Science
BSc

Miss Joanna Tribe

Subject Lead Art
BA, PGCE

Mrs Liz Twyman

Assistant Director of Music
B.Mus. LTCL, PGCE

Mrs Caroline Wilson

English, French and Spanish
BA, PGCE

Prep Teaching Assistants

Mrs Karen Ball

Teaching Assistant

Mrs Rowena Balroop

Teaching Assistant

Mrs Julie Benwell

Prep Housemistress

Mrs Marina Box

Teaching Assistant/After School Club

Mrs Juliette Brereton

Teaching Assistant

Miss Victoria Calvert

Nursery Manager

Miss Ella Ettridge

Teaching Assistant, Sports Assistant

Miss Tessa Hansford

Graduate Teaching Assistant

Mrs Donna Hone

Foundation Stage Practitioner

Miss Leah Jessop

Teaching Assistant

Annie Langman

Teaching Assistant

Mrs Hilary Salisbury

Teaching Assistant/After School Club

Carolynn Thavenot

Teaching Assistant

Tugba Vassay

Teaching Assistant

Mrs Trudy Webber

After School Club

Housemasters / Housemistresses

Mrs Fran Adams

Marwood Housemistress (Mathematics)
BSc, PGCE

Mrs Sarah Baldock

School House Housemistress (Head of Science Faculty)
BSc, PGCE

Mrs Julie Benwell

Prep Housemistress

Mr Nick Benwell

Prep Housemaster, Assistant Director of Sport
BSc

Mr Tom Honey

Conway Housemaster, PE, Head of Hockey
BSc

Mr Bobby Skelton

Director of Sport, Newton Housemaster
BSc, PGCE

Mr Richard Stayner

Courtenay Housemaster, (Subject Lead Computing and Psychology)
BSc, B.Ed

Matrons & Healthcare

Mrs Hannah Adams

School Nurse
BSc, RGN

Mrs Beverley Basson

Marwood House Matron

Mrs Emma Birchell

Prep Head Matron
BA

Miss Kate Butler

Prep Assistant Matron

Miss Daisy Darsley

Prep Matron

Mrs Karen Kneebone

Counsellor
BEd, BSc, MBACP, MBPsS

Mrs Sharon Masters

School House Matron

Mrs Tina Sherrell

Courtenay House Matron

Mrs Christine Tyrrell

Newton House Matron

Mount Kelly Swimming

Mrs Emma Collings-Barnes

Director of Swimming
BSc

Mr Greg King-Limb

Assistant Director of Swimming
B.Ed

Mr Josh Norrie

Performance Swimming Coach
BSc

Mr Joel Knight

Performance Swimming Coach

Mr Neil Edwards

Performance Swimming Coach
BSc

Miss Niamh Robinson

Swimming Intern

Mr Ian Gaffney

Library Manager, Academic Mentor, Asst. Exams Officer, Triathlon Coach
MPhil

Visiting Music Teachers

Mr James Davies

Electric Guitar

Mr Samuel Felton

Percussion

Mr Dan Hillman

Saxophone and Clarinet

Mr Martin Jenkins

Jazz Piano

Mrs Emma Jose

Flute & Recorder

Mrs Mary Mazur-Park

Piano and Organ
BMus, LTCL

Mr Andy Miller

Drums
LRSM, LGSM, CTABRSM

Mr Clive Parnell

Classical Guitar

Mrs Bianca Phillips

Singing
BMus, PGCE

Mrs Maggie Willmott

Violin
BA, PGCE

Foundation Support Staff

Mrs Gaynor Bersey

Administrator (College), Transport Officer

Mrs Denise Bluett

Finance Administrator

Mrs Vanessa Bowles

Director of Admissions and Marketing
MSc

Mrs Jane Bradshaw

College Receptionist
BSc, Ph.D.

Mr John Brimacombe

Site Supervisor (Prep)

Mrs Deborah Buckley

Marketing Manager
BA, PGDip Marketing

Mr Stephen Bull

College Science Technician

Mr James Carr

Head of Cricket

Mrs Karen Channon

Netball Coach

Mrs Karen Dent

Head of Netball

Mr Ian Gaffney

Library Manager, Academic Mentor, Asst. Exams Officer, Triathlon Coach
MPhil

Mrs Nicky Golder

Assistant Clerk to Governors/Exec Assist to Head Master

Mrs Antonia Gould

Admissions Manager

Mrs Fenella Haffenden

iSAMS Administrator and Assistant Privacy Officer

Mrs Sarah Hall

Purchase Ledger/Bursary Administrator

Miss Nicola Harvery

HR Manager
MCIPD

Mrs Samantha Heal

Admissions Manager

Mr Steve Howells

Site Supervisor (College)

Mrs Sarah Jordan

Marketing Assistant / Newsletter
BA

Mr Ben Knight

Head of Tennis

Miss Samantha Lanchbery

Art Technician
BA

Mrs Caroline Major

Assistant Clerk to Governors/Exec Assist to Head Master (temp)

Mrs Susan Malone

Admissions Manager

Mrs Helen Marshall

Housekeeping Manager

Miss Laura Newton

Prep Receptionist

Mrs Tina Paine

Finance Manager
MAAT

Mr Matthew Peryer

Executive Head Chef

Mrs Larraine Phillip

Prep Science Technician

Mrs Fran Reid

Development Manager
BA

Mrs Rachael Skelton

Admissions Manager

Mrs Julie Soper

Catering Manager

Mr Mathew Stevens

Head Groundsman

Mrs Mary Tanner

Prep Adinistrator
BA

Mrs Pat Tear

Development Assistant

Mrs Eleanor Tremain

Finance Assistant

Mrs Birgit Utech

College Receptionist
BA

Mr Chris Watts WO1

CCF SSI and Health & Safety Officer

Mr Steven Webber

Bursar and Clerk to the Governors
MA FCMA, FCIS

Mr Andrew Westlake

Design Technician

Mount Kelly Enterprises

Mrs Rachel Driver

PA/Office Manager

Mrs Jenni Henry

Swim Centre Administrator

Mrs Cassandra McDowall

School Shop Manager

Mrs Allison Moris

Swim Centre Receptionist

Miss Liz Vernon

Community Swimming & Infrastructure Manager

Mr Andrew Williams

Commercial Pool Manager