Staff Directory

Foundation Leadership

Mr Guy Ayling

MA
Head Master and Principal of the Foundation
Constituent Manager Drew Bott 140x180px

Mr Drew Bott

BA
Deputy Head Pastoral, Designated Safeguarding Lead, (Subject Lead History)
VanessaBowles

Mrs Vanessa Bowles

MSc
Director of Admissions and Marketing
James.Dixon

Mr James Dixon

MA
Deputy Head Academic, (History)
Dominic Floyd V2 140x180px

Mr Dominic Floyd, BA

BA
Head of Prep
Nicola.Harvey

Miss Nicola Harvey

BA, MA, MCIPD
HR Manager
Alan.Johnson

Mr Alan Johnson

BEd, FRGS, MCCT
Assistant Head - Teaching and Learning, (Head of English)
Michelle.Pole

Miss Michelle Pole

BEd
Head of Pre-Prep and EYFS, (Year 2)
Adam.Reid

Mr Adam Reid

BA
Principal Deputy Head, (History)
Maria Rogers

Mrs Maria Rogers

BA, MA, GTP, PAPAA
Assistant Head - Personalised Learning and Staff
Adam.Sandford

Mr Adam Sandford

BSc, MA
Courtenay Housemaster, Assistant Head - Digital Learning, Data & Assessment, (Physics)
Matty.Thavenot

Mr Matty Thavenot

BSc
Prep Deputy Head, Prep Head of Science, Prep Safeguarding Lead

Academic Staff

Miss Laura Armstrong

BA
KS1/KS2
Prep

Mr Matthew Ash

BSc
Mathematics
College

Mr Guy Ayling

MA
Head Master and Principal of the Foundation
Sarah.Baldock

Mrs Sarah Baldock

School House Housemistress, Head of Science Faculty, Chemistry

Mrs Charlotte Bates

BA, CELTA, TEFL
English as an Additional Language
College

Mr Nick Benwell

BSc
Prep Housemaster, Assistant Director of Sport

Ms Bernadette Bishop-Perrin

BMus
Head of Keyboard
Constituent Manager Drew Bott 140x180px

Mr Drew Bott

BA
Deputy Head Pastoral, Designated Safeguarding Lead, (Subject Lead History)
Louise.Bott

Mrs Louise Bott

BA
Russell Housemistress, Head of Languages Faculty (French, German)

Mrs Trudie Bratt

BA, MA
English and New Staff Induction Co-ordinator
College

Mr David Briggs

BA Ed
KS2
Prep

Sra Julia Brown

IOL, PGDip
Subject Lead Spanish

Mrs Esse Buckett

BSc
Year 4
Prep

Mr Steve Buckley

BSc
Science, Mathematics
Prep
Rebecca.Callard

Miss Rebecca Callard

BSc
Head of Guidance (PE)
College

Ms Maddy Carr

BA, MA
French, Subject Lead PSHEE
College

Mr Paul Clark

BSc
Head of Mathematics Faculty
College
Alexandra Earley

Miss Alex Clemens

Marwood Housemistress, (Mathematics)

Mrs Debbie Collard

BEd
Design Technology/STEM Lead
College

Mr Gary Collard

BEd
Subject Lead Design Technology
College

Mr Piers Davidson

BA
Prep Head of Mathematics, Head of Upper Prep
Prep
James.Dixon

Mr James Dixon

MA
Deputy Head Academic, (History)

Mr Benjamin Donnelly

BSc
Subject Lead Biology
College
Alexandra Earley

Miss Alex Clemens

Marwood Housemistress, (Mathematics)

Mrs Amanda Edwards

BSc
PE, Games
Prep

Mrs Maria Floyd

English as an Additional Language
Prep
Dominic Floyd V2 140x180px

Mr Dominic Floyd, BA

BA
Head of Prep

Mr Kieran Forbes

BA
Year 3
Prep

Mr Luke Francis

BA FRGS
Head of Humanities Faculty, (Geography)
College

Mr Simon Glossop

BA
Art, Photography
College

Mr Sacha Gray

BA
Business and Economics
College

Mrs Lizzy Harris

BA
Drama Subject Lead, English
College

Mr Benedict Haydn-Davies

BA, MEd
Subject Lead Philosophy, Religion and Ethics
College

Mrs Netty Holwill

BA, CELTA
Subject Lead Art, Photography
College
Tom.Honey

Mr Tom Honey

Conway Housemaster, PE, Head of Hockey

Mrs Roamy Horton

BSc
Mathematics
College

Mr Julian Jensen

BMus ARAM
Director of Music
College
Alan.Johnson

Mr Alan Johnson

BEd, FRGS, MCCT
Assistant Head - Teaching and Learning, (Head of English)

Mrs Jane Johnson

BSc
Year 4, Head of Lower Prep
Prep

Mrs Katie Kelly

BSc
Head of Academic PE, Director of Outdoor Education, (Mathematics)
College

Mr Andrew Lamb

BEd
Geography, History
Prep

Mr Sam Larkham

BSc, MA
Physics
College

Mrs Katie MacEacharn

BEd
Reception, Early Years Co-ordinator
Prep

Mrs Vanessa McCarty

BA, ALAM
Public Speaking, LAMDA

Mr Chris Morrell

BA
English
College

Mr Palepoi (Pale) Nonu

BSc
Head of Rugby, PE
College

Mr Henry Pearson

MSci
Chemistry, CCF Contingent Commander
College
Michelle.Pole

Miss Michelle Pole

BEd
Head of Pre-Prep and EYFS, (Year 2)
Claire.Prettejohn

Mrs Claire Prettejohn

MEd
Prep Assistant Head - Personalised Learning

Mr Christopher Prettejohn

BSc
Geography, Business, History & Examinations Officer
College
Adam.Reid

Mr Adam Reid

BA
Principal Deputy Head, (History)

Mrs Susan Roberts-Key

BSc
Mathematics
College
Maria Rogers

Mrs Maria Rogers

BA, MA, GTP, PAPAA
Assistant Head - Personalised Learning and Staff
Adam.Sandford

Mr Adam Sandford

BSc, MA
Courtenay Housemaster, Assistant Head - Digital Learning, Data & Assessment, (Physics)
Bobby Skelton

Mr Bobby Skelton

Director of Sport, Newton Housemaster

Rev. Michael Sneary

BA
Classics
College
Richard.Stanyer

Mr Richard Stanyer

BSc, BEd
Subject Lead Computing and Psychology

Miss Mary Telford

MA
English
College

Mrs Carolynn Thavenot

BSS
Year 4
Prep
Matty.Thavenot

Mr Matty Thavenot

BSc
Prep Deputy Head, Prep Head of Science, Prep Safeguarding Lead

Miss Jane Thomas

BA, MA
English as an Additional Language
College

Mrs Carolyn Tossell

BA
Spanish
College

Miss Joanna Tribe

BA
Subject Lead Art
Prep

Mr Ian Trice

BEng
Physics
College

Mrs Liz Twyman

BMus, LTCL
Assistant Director of Music, Head of Middle Prep
Prep

Mr James Whitehead

BSc
Biology
College

Mrs Belinda Whittleworth

BA
Head of English (College)
College

Mrs Caroline Wilson

BA
Head of Languages (Prep)
Prep

Teaching Assistants

Mrs Karen Ball

Teaching Assistant

Mrs Susan Brassil

BSc
Learning Support Assistant

Mrs Juliette Brereton

Teaching Assistant

Miss Victoria Calvert

Nursery Manager

Mrs Shelley Forgan

Teaching Assistant

Miss Tessa Hansford

Music Assistant

Miss Sarah Hardman

Graduate Teaching Assistant

Mr Tobias Harrison

Graduate Teaching Assistant

Mrs Donna Hone

Foundation Stage Practitioner

Miss Leah Jessop

Teaching Assistant

Mr Simon Lau

Learning Support Assistant
College

Annie Langman

Teaching Assistant

Mrs Eloise Maxa

Graduate Teaching Assistant

Mrs Marina Perkin

Teaching Assistant/After School Club

Mr Matthew Redman

Graduate Teaching Assistant

Mrs Hilary Salisbury

Teaching Assistant/After School Club

Dr Paul Sutton

Learning Coach

Housemasters / Housemistresses

Sarah.Baldock

Mrs Sarah Baldock

School House Housemistress, Head of Science Faculty, Chemistry

Mrs Julie Benwell

Prep Housemistress

Mr Nick Benwell

BSc
Prep Housemaster, Assistant Director of Sport
Louise.Bott

Mrs Louise Bott

BA
Russell Housemistress, Head of Languages Faculty (French, German)
Alexandra Earley

Miss Alex Clemens

Marwood Housemistress, (Mathematics)

Ms Amy Dymond

Courtenay Housemistress
Tom.Honey

Mr Tom Honey

BSc
Conway Housemaster, PE, Head of Hockey
Adam.Sandford

Mr Adam Sandford

BSc, MA
Courtenay Housemaster, Assistant Head - Digital Learning, Data & Assessment, (Physics)
Bobby Skelton

Mr Bobby Skelton

Director of Sport, Newton Housemaster

Matrons & Healthcare

Mrs Hannah Adams

BSc, RGN
School Nurse

Mrs Beverley Basson

Marwood House Matron

Mrs Emma Birchell

BA
Prep Head Matron

Miss Kate Butler

Prep Assistant Matron

Miss Daisy Darsley

Prep Matron

Mrs Sharon Masters

School House Matron

Mrs Val Petch

Courtenay House Matron

Mrs Christine Tyrrell

Newton House Matron

Mount Kelly Swimming

Emma Collings Barnes June 140x180px

Mrs Emma Collings-Barnes

BSc
Director of Swimming
Greg King Limb June 140x180px

Mr Greg King-Limb

BEd
Assistant Director of Swimming
Neil Edwards June 140x180px

Mr Neil Edwards

BSc
Performance Swimming Coach
Joel Knight June 140x180px

Mr Joel Knight

Performance Swimming Coach
Josh Norrie June 140x180px

Mr Josh Norrie

BSc
Performance Swimming Coach
Harry James V2 140x180px

Mr Harry James

Performance Swimming Coach

Mr Rikki Morris

Performance Swimming Coach

Visiting Music Teachers

Mrs Susanna Campbell

Cello

Mrs Ruth Cornish

Piano

Mr James Davies

Electric Guitar

Mrs Nicola Farris

BA
Violin

Mr Samuel Felton

Percussion

Mr Dan Hillman

Saxophone and Clarinet

Mr Martin Jenkins

Jazz Piano

Mr Peter Jones

Brass

Mrs Emma Jose

Flute & Recorder

Miss Fionnuala Kirby

Harp

Mrs Mary Mazur-Park

BMus, LTCL
Piano and Organ

Mr Andy Miller

LRSM, LGSM, CTABRSM
Drums

Mr Clive Parnell

Classical Guitar

Mrs Bianca Phillips

BMus
Singing

Mr David Shead

Trumpet

Foundation Support Staff

Mrs Heather Ayling

Development & Alumni Relations Officer

Mrs Gaynor Bersey

Administrator (College), Transport Officer

Mrs Denise Bluett

Finance Administrator
VanessaBowles

Mrs Vanessa Bowles

MSc
Director of Admissions and Marketing

Mrs Jane Bradshaw

BSc, Ph.D.
College Receptionist

Mr John Brimacombe

Site Supervisor (Prep)

Mrs Deborah Buckley

BA, PGDip Marketing
Marketing Manager

Mr Stephen Bull

College Science Technician

Mr James Carr

Head of Cricket

Mrs Karen Channon

Netball Coach

Mrs Rachel Driver

Finance and Business Administrator

Mr Ian Gaffney

Library Manager, Academic Mentor, Asst. Exams Officer, Triathlon Coach

Mrs Antonia Gould

Admissions Manager

Mrs Fenella Haffenden

iSAMS Administrator and Assistant Privacy Officer
Nicola.Harvey

Miss Nicola Harvey

BA, MA, MCIPD
HR Manager

Mrs Samantha Heal

Admissions Manager

Mr Steve Howells

Site Supervisor (College)

Mrs Sarah Jordan

BA
Marketing Assistant / Newsletter

Mrs Judith Kitson

UEFA B
Sports & Football Assistant

Mr Ben Knight

Head of Tennis

Miss Samantha Lanchbery

BA
Art Technician

Mrs Caroline Major

BA, MA
Clerk to Governors/Exec Assist to Head Master

Mrs Helen Marshall

Housekeeping Manager

Mrs Laura Newton

Admissions Assistant

Mrs Tina Paine

MAAT
Head of Finance

Miss Sabrina Parker

Prep Receptionist

Mr Matt Peryer

Executive Head Chef

Mrs Larraine Phillip

Prep Science Technician

Mrs Fran Reid

BA
Development & Alumni Manager

Mr Mathew Stevens

Head Groundsman

Mrs Mary Tanner

BA
Prep Administrator

Mrs Eleanor Tremain

Finance Assistant

Mrs Birgit Utech

BA
College Receptionist

Mr Andrew Westlake

Design Technician

Mr Tommy Wheeldon

UEFA A
Director of Girls’ Football

Mr Chris Watts WO1

CCF SSI and Health & Safety Officer

Mount Kelly Enterprises | Swim Centre

Mrs Rachel Driver

Finance and Business Administrator

Miss Sarah Howarth

Swimming Pool Duty Manager

Mrs Cassandra McDowall

School Shop Manager

Mrs Allison Morris

Swimming Pool Duty Manager

Mr Bob Panayides

BSc
Commercial Manager

Miss Liz Vernon

Swimming Pool Deputy Manager

Mr Andrew Williams

Swimming Pool Manager